Лиман Куяльник - державного значення

Лиман Куяльник отримає статус державного значення – Національний природний парк

Комітет Верховної Ради запропонував захист Куяльнику новим законом

Законодавство

За ініціативою голови Одеської ОДА М. Стпепанова на комітеті Верховної Ради було одноголосно підтримано новий законопроект що надає Куяльнику статус державного значення. Куяльницький лиман та його прибережні території є унікальним родовищем мулових лікувальних грязей. Власне закон буде ще розглядатися депутатами Верховної Ради. Після прийняття закон захистить лиман від хаотичної забудови та несанкціанованого видобутку піску бандами на півночі. Слід зазначити, поліція мала би захистити лиман вже, але схоже великі гроші затьмарили закон України.

Про лиман

Куяльницький лиман міг би стати першокласним курортом і центром міжнародного туризму, але бюрократизм, байдужість і жадність заважають цьому. Протяжність майбутнього заповідника близько 32 км.

Ковила Куяльник
Ковила

У квітні на березі лиману зацвітають дикі тюльпани, які поети сходу вважали квітами любові і навіть королями квітів. Ще одна знаменита рослина – ковила, що носить по праву титул одного з найкрасивіших диких злаків. За зовнішній вигляд в народі його прозвали шовковою косою. Зростає на схилах соледару невибагливий біловус.

Також на весні мальовничими полянами зацвітає дикий льон. Вже тисячі років люди з нього шиють чудовий одяг.

У минулому на лимані було багато риби. Зараз, середня солоність лиману значно перевищує солоність моря і складає близько 75 проміле. А максимальна в сухі роки , коли рівень води в лимані падає, може наближатися до 300 проміле. Тому тут немає ні риб, ні молюсків, ні крабів. Проте живуть стійки до розсолу бактерії, водорості, личинки комарів і жаброногий рачок Артемія Саліна.

Надлишок солей ця крихітна істота розміром до 10 мм виводить з організму своїми універсальними ногами. Які у неї служать також для пересування, дихання і захоплення їжі. Почувають себе Артемії в лимані досить комфортно. В окремі роки, в травні і червні від великої кількості рачків вода та берег забарвлюються в червоний колір.

Починаючи з XVI століття по 1931 рік на лимані вівся соляний промисел. Про що зараз нагадують дерев’яні стовпи. Через лиман проходив знаменитий Чумацьких шлях. До речі сіль здобута в Куяльницькому лимані дуже цінувалася в Європі.

Зараз на спорудженнях колишнього солепрома господарюють птахи, влаштовуючи на весні і влітку гніздові поселення. Своєрідні пташині міста. Найчисельнійший вид тут крячки, у колонії тісно, як говориться “яблуку не має де впасти”, через це часто виникають конфлікти. Але є і користь, разом легше захищати гнізда від непрошених прибульців.

Про те що грязь лиману і вода мають цілющі властивості було відомо дуже давно. Артемія, до складу якої входить багато біологічно активних речовин, відмираючи і змішуючись з донним мулом надає лимановому бруду цілющі властивості. Вода в лимані забруднюється хімікатами і добривами з навколишніх полів і тут ведеться незаконна здобич піску в промислових масштабах.

Критична ситуація склалася з 2009 по 2014 роки, коли на тлі аномальної жари сталося чергове катастрофічне обміління Куяльницького лиману. Значна частина його акваторії пересохнула, перетворившись на пустелю. Майже перестали гніздитися птахи, різко скоротилася чисельність рачка Артемії.

Труба в лиман з Чорного моря
Вода з моря тече в лиман

З’явилися декілька варіантів порятунку лиману і зрештою прийняли рішення про з’єднання його з Чорним морем. У 2014 році був прокладений трубопровід, по якому морську воду пустили в лиман. Вже можна говорити про деякі позитивні зміни на Куяльнику. Підвищився рівень води в лимані, знизилася його середня солоність, зросла чисельність рачка Артемії. Знову з’явилися колонії птахів і так далі.

Можливі і побічні ефекти, забруднення водойми стічними водами Чорного моря, які поповнюються з каналізаційних дощових колекторів міста Одеси.

Куяльницький лиман вже давно заслуговує того, що б стати предметом гордості і символом процвітання. Зважаючи на останні новини в санаторії Куяльник, де відсторонили директора курорту, залишається надія на кращі зміни в цілому. Після отримання статусу державного значення, санаторій буде під пильним наглядом влади.

Куяльник Інфо